תפקידה של נשים בפוליטיקה

ישנה הכרה גוברת ביכולת ובכישרונות הבלתי מנוצלים של מנהיגות נשים ונשים. במהלך שני העשורים האחרונים, שיעור הייצוג של נשים בפרלמנטים הלאומיים בעולם גדל בהדרגה מ-11.8 אחוז ב-1998 ל-17.8 אחוז ב-2008 ל-23.5 אחוז ב-2018. בחלק מהאזורים נרשמה עלייה דרמטית במיוחד, כמו אפריקה שמדרום לסהרה, שם ב-20 השנים האחרונות עלה מספר הנשים בפרלמנטים מ-11 ל-23.6 אחוזים, ובאזור מדינות ערב, אשר נרשמה עלייה מ-3.1 ל-17.5 אחוזים.

 הנציגות העולמית הכוללת עדיין נמצאת הרבה מתחת לרף של 30 אחוזים המזוהים לעתים קרובות כרמת הייצוג הנחוצה להשגת "מסה קריטית" – מיעוט ניכר של כל המחוקקים עם השפעה משמעותית, ולא מספר בודדים – שלא לדבר על חוסר ייצוג נשים כמחצית מאוכלוסיית העולם. בהתאם לכך, השתתפות משמעותית של נשים בתפקידי מנהיגות לאומיים, מקומיים וקהילתיים הפכה למוקד חשוב במדיניות פיתוח גלובלית. 

נשים בפוליטיקה

ובכל זאת, חלקם עשויים לשאול מדוע זה משנה אם נשים הופכות למנהיגות פוליטיות, לקובעי מדיניות נבחרים או לפעילים בחברה האזרחית. מדוע העולם זקוק ליותר נשים המעורבות בכל ההיבטים של התהליך הפוליטי? השתתפותן הפוליטית של נשים מביאה להישגים מוחשיים לדמוקרטיה, לרבות היענות רבה יותר לצרכי האזרחים, הגברת שיתוף הפעולה בין מפלגות ואתניים, ועתיד בר-קיימא יותר.

השתתפותן של נשים בפוליטיקה מסייעת לקידום שוויון מגדרי ומשפיעה הן על מגוון נושאי המדיניות הנחשבים והן על סוגי הפתרונות המוצעים. מחקרים מצביעים על כך שלאם המחוקק הוא גבר או אישה יש השפעה ברורה על סדרי העדיפויות המדיניות שלהם. יש גם ראיות חזקות לכך שככל שיותר נשים נבחרות לתפקיד, ישנה עלייה עקבית בקביעת מדיניות המדגישה איכות חיים ומשקפת את סדרי העדיפויות של משפחות, נשים ומיעוטים אתניים וגזעיים.

יתרה מכך, ב-35 שנות עבודתה של NDI בלמעלה מ-100 מדינות ברחבי העולם, גילינו שיותר מגברים, נשים נוטות:

  • לעבוד מעבר לקווי המפלגה
  • להגיב מאוד לדאגות המרכיבים
  • לעזור להבטיח שלום בר קיימא
  • לעודד את אמון האזרחים בדמוקרטיה באמצעות השתתפותם, וכן
  • לתת עדיפות לבריאות, חינוך ואינדיקטורים מרכזיים אחרים לפיתוח.

מעורבותן של נשים היא קריטית – וחשוב להכיר בכך שנשים אינן קבוצה הומוגנית. תלוי אם נשים צעירות או מבוגרות, משכילות או חסרות השכלה, חיות באזורים כפריים או עירוניים, יש להן חוויות חיים שונות מאוד שמובילות לסדרי עדיפויות וצרכים שונים. יתרה מכך, לא כל אישה שנבחרה לפרלמנט או לגוף מחוקק אחר תציב בראש סדר היום שלה את נושאי הנשים או זכויותיהן. ברור שייצוג נשים אינו הגורם היחיד, אך הוא גורם קריטי בפיתוח דמוקרטיות מכילות, מגיבות ושקופות.

נשים

אז למה נשים בפוליטיקה? אין להכחיש את ההשפעה החיובית של נשים בפוליטיקה. לימוד אחר לימוד לימד, אין כלי להתפתחות יעיל יותר מהעצמת נשים. אין מדיניות אחרת שעשויה להעלות את הפריון הכלכלי או להפחית את תמותת הילדים והאם. שום מדיניות אחרת לא בטוחה כדי לשפר את התזונה ולקדם בריאות, כולל מניעת HIV/איידס. אין מדיניות אחרת בעלת עוצמה כה רבה בהגדלת סיכויי החינוך לדור הבא. העולם מבזבז משאב יקר בתת-ייצוג הדרמטי של נשים בתפקידי מנהיגות, מה שגורם לרוב להדרה של כישרונות וכישוריהן של נשים בחיים הפוליטיים.

מחוקקים ומחוקקים חייבים לעבוד יחד כדי לפתור את שלל הבעיות במדינותיהם. על מנת לעמוד ביעדי פיתוח כלל עולמיים ולבנות דמוקרטיות חזקות ובעלות קיימא[1], יש לעודד נשים, להעצים אותן ולתמוך בהן כדי להפוך למנהיגות פוליטיות וקהילתיות חזקות.

אולי תרצה לקרוא את המדריך שלנו על טיפים נוסח לנשים בעסקים כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

אכילה נקייה לנשים

רוב הסיכויים שוודאי שמעתם על אכילה נקייה לפחות פעם או פעמיים בעבר. אולי ביטלת את זה בתור איזו אופנה חדשה או אולי זה עניין אותך.

קרא עוד »

מדריך נשים לטבעונות

1. טבעוני 101: אז אתה רוצה להיות טבעוני? הצטרפו לקהל. זה אומר שהם לא אוכלים שום סוג של מזון על בסיס בעלי חיים, כולל מוצרי

קרא עוד »
דילוג לתוכן